Dijital Medya Planlama ve Satın Alma

Dijital dünyada artık onlarca mecra ve bu mecraların yüzlerce reklam alanı var. Böylesine karmaşık bir dijital dünyada yönünüzü bulmakta zorlanabilirsiniz. Hedefinize ve başarınıza giden yollar gözünüze karmaşık görünebilir. Bu noktada hedef ve başarınıza uygun olan hamleleri yapabilmek için bu işi daha önce yüzlerce kez yapmış profesyonel bir ekibin know-how’larına ihtiyaç duyarsınız. 

ASY Production tam da burada devreye giriyor. Yönettiğimiz yüzlerce kampanyadan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda; hedefinize giden yolda atmanız gereken adımları bilmenin yanı sıra atmamanız gereken adımları da biliyoruz. Dolayısıyla “Bunca işi en iyi, en hızlı ve en az maliyet ile nasıl yapacağım” diye düşünmeyi bırakıp, yüzlerce kampanyadan edindiğimiz Know-how’larımızdan faydalanın.

Siz de ASY Production’nın onlarca marka ve yüzlerce projesi arasında hak ettiğiniz yeri alın.

Reklam Yönetimi

Facebook Reklamları

Türkiye’de en fazla üyeye sahip olan ve en hızlı büyüyen sosyal mecra Facebook’tur. Ülkemizde ilk en popüler sosyal medya mecrası olan Facebook; çok geniş bir kitleye hitap eder. Sosyal ağ üzerinden yayılan reklamınız bu şekilde dilden dile daha kolay ulaşabilir. Bu sayede reklamınız bir kez gösterildikten sonra birden fazla potansiyel müşteriye ulaşmanız mümkündür. Bu, sosyal medyada yapılan reklamların en büyük artısıdır.

Hedef kitlenize ulaşan en kolay yollarından biri de Facebook’tur. Reklamlarınızı ülkeye, şehre, cinsiyete, yaşa, anahtar sözcüğü, medeni durumuna, eğitim durumuna, iş ünvanına göre hedefleyerek istediğiniz kitleye kolayca ulaşabilirsiniz. Bu yolla bütçenizi de ürününüzle en çok ilgilenen kitle için değerlendirmiş olursunuz.

Video

Video özelliği ile ürününüzün özelliklerini tam olarak sergileyebilir, insanların dikkatini kolayca çekebilirsiniz.

Görsel

İnsanları yönlendirmek istediğiniz internet siteleri ve uygulamalar için yüksek kaliteli görseller kullanılabilir.

Koleksiyon

İnsanları alışveriş yapmaya teşvik etmek için kataloğunuzdaki ürünleri kişiye göre özelleştirilmiş şekilde sergileyebilirsiniz.

Döngü

Her biri kendi bağlantısına sahip on adede kadar veriyi tek reklam içinde yayınlamanız mümkün.

Slayt gösterisi

Video reklamları olarak yayınlayacağınız hikayenizi Reklam Yöneticisi’nde slayt gösterileri olarak oluşturabilirsiniz. Hikayeniz bu şekilde hareket, ses ve metin bileşenleri ile daha da etkileyici hale gelir.

Hızlı Deneyim

Eski ismi Kanvas olan bu yolla reklamlarınız tam ekran ve mobil için optimize edilmiş olarak yayınlanmaktadır.

Potansiyel Müşteriler Bulma Reklamları

Ürün ya da hizmetinizle ilgilenen insanların bilgilerini hızlıca toplayacağınız kanallardan biri de Facebook ve Instagram’daki potansiyel müşteri reklamlarıdır. Bu reklamlar görsel, video veya döngü kullanılarak sunulur ve bireyler etkileşime geçtiğinde bunları potansiyel müşteri formu takip eder.

Teklifler

Facebook’ta paylaşabileceğiniz indirimler teklifler başlığında toplanır. Teklif reklamı görsel, video veya döngü olarak tasarlanabilir.

Gönderi Etkileşimi

Sayfa gönderilerinizi daha fazla beğenme, yorum, paylaşım ve fotoğraf görüntülemesi elde etmek üzere ön plana çıkarabilirsiniz.

Etkinlik Yanıtları

Etkinliğinizin bilinirlik kapasitesini artırmak ve ürününüz hakkında daha fazla yanıt almak için etkinlik yanıtı reklamlarını kullanabilir, reklamlarınızı görsel veya video olarak tasarlayabilirsiniz.

Sayfa Beğenmeleri

Reklamların kullanıcılar tarafından beğenilmeleri için sayfa beğenmelerini kullanabilirsiniz.

Instagram Reklamları

Dünyanın en büyük mobil reklam platformları arasında bulunan Instagram, 400 milyondan fazla kullanıcı kitlesine sahip. Markanız için Instagram üzerinden reklam yayınlayarak ürün ve hizmetleriniz için yüksek etkileşim oranı yakalayabilirsiniz. Instagram reklamlarınız ile ürün ve hizmetiniz bütçeniz ve hedefiniz doğrultusunda ilgili kitlelere kolayca ulaşır. Ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını Facebook reklamları ile ilgili benzer özelliklere sahip olan Instagram üzerinden yaparak, bilinirliğinizi artırabilir, web sitelerinizin trafiğini yukarıya taşıyabilir, satış konusunda önemli geri dönüşler alabilirsiniz.

Carousel ve Stories olmak üzere 4 temel reklam modeli bulunan Instagram’da video, görsel ve birkaç görselin kaydırılarak görüntüleme yapılması mümkündür. ASY Production olarak işletmenizin hedeflediği noktaya kısa sürede gelmesi için en doğru reklam stratejilerini oluşturuyoruz. Doğru zaman ile doğru hedef kitleyi bir araya getirerek sitenizin etkileşim oranını kısa sürede yukarı seviyeye taşıyoruz.

Hikâye Reklamları

Akış içeriğinizi Instagram Stories’de tamamlayabilirsiniz. Bu sayede hikayeleri kullanan 400 milyondan fazla hesapla etkileşim kurabilirsiniz.

Fotoğraf Reklamları

Sade, basit ve göz alıcı bir tuval üzerinde anlatabileceğiniz hikayenizde kare veya yatay formatta fotoğraflar kullanabilirsiniz.

Video Reklamları

Ses ve hareketin gücünü bir araya getirerek fotoğraf reklamlarının sürükleyici görsel kalitesinden faydalanabilirsiniz. 60 saniyeye kadar olan videoları yatay veya kare formatta da yayınlayabilirsiniz.

Dönen Reklamlar

Kampanyalarınıza derinlik katmak için parmak kaydırma yoluyla tek reklamda daha fazla fotoğraf veya video görebilmeyi sağlayan yeni bir katman ekleyebilirsiniz.

Koleksiyon Reklamları

Hedef kitlenizin ürünleri keşfetmesini, incelemesini ve satın almasını, koleksiyon formatını kullanarak sağlayabilirsiniz. Video, görseller veya her ikisini de kullanmaya olanak sağlayan koleksiyon reklamları ile hem ürüne hem de kitlenizin yaşam tarzına uygun bütüncül bir hikâye yaratabilirsiniz.

Twitter Reklamları

Twitter kullanıcılarının sayısı her geçen gün daha da artıyor. Twitter yakın bir tarihe kadar ülkemizde çok fazla kullanıcıya ulaşmamış bir sosyal ağ olmasına rağmen son 1,5 yılda oldukça rağbet görüyor. 20 milyondan fazla Türk kullanıcıya sahip platform, reklam alarak markalar için cazip bir mecra olmuştur.

Twitter kendi içerisinde temelde 3 farklı reklam modeli sunmaktaydı. 2015 yılında hızla büyüme kaydeden platform, kullanıcılara 6 yeni reklam modeli ile daha geniş bir alanda hizmet vermeye başladı. Bu yeni reklam modellerinden bazıları reklam verenler tarafından oldukça sık kullanılmaktadır.

Twitter, reklam vermek isteyen markalar için birkaç reklam modeli sunuyor. Markalar bu modeller içerisinden ihtiyacını karşılayabiliyor ve kampanyalarını oluşturabiliyor. Şimdi bu reklam modellerine göz atalım:

Tweet Etkileşimleri

Takipçilerinizle etkileşim sağlamanız için Twitter’daki gönderilerinizi öne çıkarmanızı sağlayan reklam modelidir. Tweetlerinizin gösterimini yeni kitlelere de yapabilirsiniz

Web Sitesi Tıklamaları veya Dönüşümleri

Bu reklam modelinde kullanıcılarınızı Tweetleriniz ile internet sitenize trafik çekmek, satın alma ve üyelik gibi eylemler için yönlendirebilirsiniz.

Uygulama Yüklemeleri veya Uygulama Yeniden Etkileşimleri

Mobil uygulamanız var ise bunu kitlenize sunabilir onlara uygulamanızı yükletebilirsiniz. Bu reklam modelinde ayrıca daha önce kullanan kişilere uygulamanızı yeniden göstermeniz mümkündür.

Video Görünümleri

Twitter’a yüklediğiniz videoların izlenme oranını yükseltebilirsiniz.

Takipçiler

Twitter’daki takipçi sayınızı yükseltebilirsiniz.

Twitter’daki Yönlendirmeler

Twitter’daki tekliflerinizle ilgilenen kişilerden bu yolla e-posta toplamanız mümkün.

Linkedin Reklamları

Özellikle B2B (Business to Business) reklamcılığı için en uygun mecra olan Linkedin, hedeflemelerinizdeki en uygun kitleyi tek çatı altında birleştiriyor. B2B reklamcılığı için oldukça geniş bir alan sunan Linkedin, milyonlarca şirket sahibi, CEO, İK ve yöneticinin yer aldığı bir kitleye kolaylıkla ulaşmanıza olanak sağlar.

İş hayatının profesyonellerini buluşturan büyük bir sosyal medya platformu olan Linkedin, özellikle profesyonellere yönelik paylaşımlar için doğru bir adrestir. Bunun dışında Linkedin, sürdürülebilirlik çalışmaları ya da potansiyel müşterilere ulaşmak için de kullanılabilecek en uygun platformdur. Şirketler, yüksek faydayı sağlayabileceği stratejileri oluşturmak için Linkedin reklamları ile desteklenmelilerdir. Linkedin bu anlamda diğer platformlardan daha farklı bir çalışma anlayışına sahiptir.

Linkedin Reklam Modelleri ise:

Linkedin Text Ads (Metin Reklamlar)

Reklam metinlerinin, istediğiniz profesyonel kitleyi belirledikten sonra ona uygun şekilde hazırlanarak yayımlandığı reklamlardır. Ücretlendirmeleri tıklama veya gösterim başına yapabilirsiniz.

Linkedin Sponsored Content (Sponsorlu Reklamlar)

Bu reklamlar Facebook reklamları gibi gönderiyi öne çıkartan bir reklam modellerinden biridir. Bu reklam türü ile şirket sayfanızdaki içerikleri ön plana çıkarabilir ya da yeni içerikler yaratabilirsiniz.

Linkedin Display Ads (Display Reklamlar)

Diğer reklam modelleri ile aynı hedefleme seçeneklerine sahip olan Display reklamlarda farklı olarak, reklam alanlarının konumları ve boyutlarını belirlemek tamamen sizin elinizde. Özellikle sitelere trafik çekmek istediğinizde Linkedin Display Reklamları bu anlamda daha efektif olacaktır.

Linkedin Sponsored InMail (Sponsorlu Linkedin Mailleri)

Linkedin, Sponsored InMail reklam modeli sayesinde Linkedin’de yer alan 500 milyon kullanıcıya e-mail ile ulaşma fırsatı elde edersiniz. Diğer reklam modellerinde olduğu gibi Linkedin Sponsored InMail reklamlarında da hedefleme yapabilirsiniz.

Linkedin Follow Company Ads (Şirket Takip Reklamları)

Bu reklam modeli daha çok şirketler tarafından Linkedin üzerinden kişi sayısını arttırmak için tercih edilmektedir. Linkedin Follow Company Ads reklam modelinde hedef kitlelerini teşvik etmek isteyen şirketler, şirket ile eşleşmiş şekilde profillerini gösterirler.

TikTok Reklamları

TikTok reklamları hizmeti sizler de son zamanların en popüler uygulamalarından biri olan TikTok’da kendi reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Android ve iOS cihazlar üzerinden fotoğraf, video ve müzik gibi pek çok farklı içeriğin paylaşıldığı TikTok, kısa videoların oluşturularak yayınladığı bir sosyal medya platformudur. Bu uygulama sayesinde çeşitli filtreler, efektler ve müzikler eklenerek 15 saniyelik kısa videolar hazırlanır. Ayrıca 15 saniyelik videoların yanı sıra kullanıcıların toplam kayıtlarını birbirilerine bağlayarak 60 saniyelik videolar da oluşturabilirler.

TikTok, 2019 yılından bu yana kullanıcılarına hizmet vermekte ve şu an dünya çapında 800 milyon kullanıcısı ile öne çıkmaktadır. Bu denli yüksek bir kullanıcı sayısına sahip olmak ise pek çok markanın ilgisini çekmektedir. Snapchat uygulamasının popülaritesini bir anda elinden alan TikTok, dünya çapına hızla büyümüş ve günümüzde oldukça önemli bir konuma gelmiştir. Kısa sürede gayet hızlı bir şekilde büyümeye başlamıştır. TikTokta kısa süredeki bu büyüme pazarlama aracı olarak etkilerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur

TikTok uygulamasına reklam vermek için pek çok farklı neden gösterilebilir. Oldukça kısa sürede geniş bir kullanıcı seviyesine ulaşan uygulama, sahip olduğu popülaritesi ile reklam yayınlama platformlarının da önde gelen isimlerinden biridir. Peki, TikTok reklam verme nedenleri nelerdir? daha yakından bakalım.

  • TikTok, şu an 800 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahiptir.
  • Dünya geneline bakıldığında aktif aylık kullanıcı sayısı bakımından en en popüler 6. uygulama olma özelliği taşıyor.
  • Ayrıca Google Play ve Apple Store uygulama mağazalarından 1,5 milyarın üzerinde bir indirme oranına sahiptir.
  • Bunların yanı sıra dünya çapında 150 ülkede kullanılmaktadır.
  • 2019 yılında ABD, Japonya, Kore ve Hindistan gibi pek çok farklı ülkede en çok indirilen uygulama olmayı başarmıştır.

TikTok Reklam Seçenekleri Nelerdir?

TikTok uygulaması üzerinden reklam verebilmek için öncelikle bir reklam hesabınız olması gerekir. Reklam hesabı almak için yapılması gereken ise TikTok Ads sayfasını ziyaret etmek ve burada yer alan ve sizden istenen bilgileri doldurmaktır. Ayrıca TikTok markaların hedef kitlesine ve demografik özelliklerine yönelik pek çok farklı reklam seçeneğini bünyesinde barındırır. Bu reklam seçenekleri ise aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

Yayın İçi Videolar (In-Feed Video)

TikTok uygulaması içerisinde “For You” adlı sayfada videolar arasında yapılan geçişlerde sunulan reklamlar yayın içi video reklamları olarak tanımlanır.

Marka Devralma (Brand Takeover)

TikTok kullanıcıları tarafından uygulamanın açıldığı sırada videoları izlemeye başlamadan önce görülen reklam seçenekleridir.

Hashtag Reklamları

Uygulamnın keşif sayfasında kullanıcıların karşısına çıkan reklamlardır.

Markalı AR İçeriği

Herhangi bir markanın etiket altında özel dans, şarkı veya skeç şeklinde oluşturduğu reklam türüdür.

Influencer Reklamları

Hedef kitle üzerinde etkili olan ve TikTok kullanıcılarının oluşturduğu sponsorlu reklam çeşididir.

Google Adwords Reklamları

Dünyanın en ünlü ve lider arama motoru olan Google firmasının internet ortamında Google Adwords olarak bilinen reklam modeli kişi ya da kurumların web sayfalarını arama sonuçlarında üst sıralara çıkarmasını sağlamaktadır. Böylelikle firmalar ürün ve hizmetlerini kolaylıkla geniş kitlelere tanıtabilir. Adwords, Google’da her gün yapılan milyonlarca aramadan yararlanmanıza olanak sağlarken aynı zamanda marka veya işletmeniz için çeşitli kampanya ve reklamlar oluşturarak, sizi Google’da alakalı arama sonuçlarında üst sıralarda gösterir. Google Adwords hizmeti alan bir web sayfası Google arama motoru sonuç sayfasında rekabete göre genellikle üst sıralarda yer almaktadır.

Google Adwords Nasıl Çalışır?

Google üzerinde bir arama yaptığınızda o kelime ile ilgili binlerce site sıralanarak önümüze gelir. Fakat binlerce site arasından ilk sayfada listelemeye girmek kolay değildir. Bu durumda, Adwords reklamları rol oynar.

Google Adwords ile sizin siteniz aramalarda üst sıralara taşınır. Adwords reklamları ile marka veya işletmenizi birçok potansiyel müşterinin görmesi sağlanır. Bunun yanında Adwords, reklamlarınızın ne zaman ve nerede görüneceğini seçmenize de imkân verir.

Ürününüzle ilgili yalnızca arama sonuçlarında değil, ürününüzle ilgi siteleri hedefleyip, söz konusu sitelerde de reklamlarınızın gösterilmesini Adwords sayesinde sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte yine Adwords ile ulusal haber siteleri ile emlak haber sitelerini hedefleyebilirsiniz. Adwords, marka veya işletmenize internet üzerinden yeni müşteriler edinmeniz için geliştirilmiştir.

Ne kadar ekmek o kadar köfte derler ya biz o sözü biraz değiştirdik; “Ne kadar Reklam O Kadar Müşteri” diyoruz. 

Reklamın mecrası internet ortamı olduğunda ise “makbul reklam” özelliklerinin tamamını barındıran en mükemmel ortam ise içinde bulunduğumuz bu zamanda tartışmasız Google Adwords Reklamları’dır. Makbul Reklam özelliklerinin tamamına sahip olmanın da üzerinde dünya genelinde milyarlarca kullanıcıya sahip olması, şeffaf, yüksek performanslı, ölçülebilir, bütçesi kontrol edilebilir bir sisteme sahip olması ve belki de en önemli özelliklerinden biri olan sadece hedef kitlesine ulaştığında ücretlendirme yapması Google Adwords Reklamlarını tartışmasız mükemmel kılmaktadır.

Google Reklamları her zaman etkilidir.

Google ADS reklam Modelleri hakkında kısaca bilgi vermemiz gerekirse;

Arama Ağı Reklamları

Google Arama Ağı Reklamları’yla ilgili anahtar kelimelerde aratma yapıldığında web siteniz ilk sıralarda yer alabilir.

Görüntülü Reklam Ağı

İlgili web sitelerinde veya popüler sitelerde banner reklamlarınız yayınlanır. İlgi alanlarına göre hedefleme yapabiliriz.

Alışveriş Reklamları

Google, bu reklamcılık özelliğini 2017’de Google NZ’de tanıtmıştır. Google alışveriş reklamları, çevrimiçi satılan somut bir ürünü ararken Google arama sonuçları sayfasının en üstünde gösterilir. Alışveriş reklamları bir resim, bir fiyat ve bir marka veya web sitesi adı URL’sinden oluşur. Google alışveriş reklamları, herhangi bir web sitesine bile tıklamadan önce insanlara ürünleri görsel olarak karşılaştırma imkânı sunar.

Video Reklamları

AdWords‘ün, YouTube’da ve video iş ortağı sitelerinde müşterilerle farklı şekillerde etkileşime geçmek için sunduğu reklam modelidir. Video reklamlar potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için etkili bir seçenektir.

Evrensel Uygulama Reklamları

Tanıtımını yapmak istediğiniz bir veya daha fazla uygulamanın tanıtımını yapmak için kullanılan reklam modelidir. Evrensel uygulama kampanyaları Android veya iOS uygulamalarınızın Arama Ağı, Play, YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı dahil Google’ın en önemli mülklerinde tanıtılmasını sağlar. Evrensel uygulama kampanyaları için herhangi bir hedefleme yapmanıza gerek kalmadan maksimum kullanıcıya erişme imkânı elde edersiniz. Uygulamanın maksimum sayıda indirilmesi için reklamlar otomatik olarak dönüşümlü yayınlanır ve sistem teklifleri performansa göre otomatik olarak ayarlanır.

Adwords de ilk olarak sektörünüzle ilgili anahtar kelimeler seçilir.

Her anahtar kelimenin bir tıklama başı maliyeti vardır. Sosyal medya da bedel gösterime göre alınır.

Burada önemli olan doğru kelimeleri bulmak ve fiyatlarını yönetmektir.

Ürün ya da hizmetinize ihtiyacı olan kullanıcılar arama yaptığında onları satın almaya hazır oldukları an hedefleyen reklamlar oluşturmanızda Adwords size yardımcı olur. Firmanız için online müşteriler ürününüz ile ilgili arama yaptıkları sırada çıkan reklamınızı tıklamak ya da tıklamamak arasında seçim yaparlar.

Youtube Reklamları

YouTube reklamları sayesinde müşterileriniz olabilecek kullanıcılara YouTube’da video izlerlerken veya arama yaparlarken ulaşabilirsiniz. Ayrıca reklamınıza ilgi göstermedikleri sürece ödeme yapmak zorunda kalmazsınız.

Dünyanın en çok kullanılan video sitelerinden YouTube, milyarca insanın ziyaret ettiği bir platform ve son üç yıldır ülkemizdeki en çok kullanılan sosyal medya platformudur. Video denildiğinde akla ilk gelen uygulama olan YouTube, dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya sahip. YouTube aynı zamanda dünya genelinde Google’dan sonraki en çok kullanılan arama motoru olma özelliğine de sahip. Bu kadar yoğun bir şekilde kullanılan ve bu kadar popüler olan bir mecra, firmalar ve markalar için de uygun bir reklam alanı olarak dikkat çekmektedir.

Youtube Reklam Modelleri ise;

TrueView Masthead

Ana sayfanın en üstünde, bar kısmında yer alan reklamlardır. Bu reklamlar HTML5 formatında çalışmaktadır. Sadece ülkeye göre hedefleme yapılır ve günlük olarak reklam verilir.

TrueView Video Reklamlar

Bu reklamlar atlanabilir video reklamlar olarak bilinir. Ana videonun öncesine ya da sonrasına eklenen TrueView reklamlar, ekranda çıktıktan sonra görüntüleyenlerin tercihine göre reklamları 5 saniye sonra atlamalarına imkân tanır. Reklamı geç seçeneğine basan kullanıcılar için reklam verenler herhangi bir ücret ödemezler.

Atlanamayan video reklamlarda ise kullanıcılar izlemek istedikleri videoyu görebilmek için reklamın bitmesini beklemek zorundadır. İki seçenekte de reklamlar videoların başlarında, ortalarında ya da sonlarında olabilir.

TrueView Bumper Video Reklamlar

Bu reklamlar da atlanamayan reklamlar kategorisinde düşünülebilir. Tek farkı bu reklamların 6 saniyelik videolar olmaları. Eğer mesajınızı 6 saniye içerisinde verebileceğinizi düşünüyorsanız bu reklam modelini tercih edebilirsiniz. Reklamlar hem masaüstü hem de mobil cihazlarda gösterilebilir.

TrueView Yer Paylaşımlı Reklamlar

Bu reklamlar videonuzun %20’den daha küçük bölümünde yer alan reklamlardır. Sadece masaüstü cihazlarda gösterilen bu reklamlar sabit banner ile hedeflenen videoların alt kısımlarında gösterilir. Kullanıcılar oluşturulan reklamlara tıkladığında sitenize yönlendirilirler.

TrueView GDN

Daha büyük oynatıcılarda alt kısımda yer alan bu reklamlar videoların sağında ve öneri listesinin yukarı kısmında yer alır.

Televizyon Reklamları

Uzun yıllar boyunca televizyon programı yapan Asy Production, tv kanalları üzerinde yayınlanan birçok reklam çalışması ve çekimlerini de imza atmıştır.

Televizyona reklam verirken ilk olarak televizyon kanalıyla bağlantınızı kuracak ajansı doğru seçmelisiniz. Alınacak olumlu geri dönüşler için ürününüz ve markanız için en uygun olan reklamı yapmak oldukça önem taşımaktadır. ASY Production sizin için uygun olan televizyon kanallarını belirlerken aynı zamanda hangi saatlerde, hangi programda reklam vermeniz gerektiği konusunda da danışmanınız olacaktır. Bizle paralel olarak ilerleyeceğiniz medya planlamasında reklamın bütçesi de belirlenir. Sonrasında nerede, ne zaman, hangi ücretle reklam yapacağınıza karar vererek reklam yayınlatma safhasına geçebiliriz.

Erişim bakımından, televizyon reklamları yüksek erişimleri ile dikkat çeker. Milyonlarca insana aynı anda ulaşan, markanızın prestijinin en hızlı yükseleceği mecralardan biri televizyondur. Göze ve kulağa aynı anda hitap eden televizyon, müşterilerinizi ikna etme sürecinizi oldukça kısaltır. Prestij açısından markanızı birçok mecraya göre çok daha kısa sürede yukarı taşıyan televizyonlar, reklamlar aracılığıyla markaya olan güveni arttırır. Televizyona reklam vermenin ayrıca yüksek erişim sağlamak, hızlı frekans edinmek, dönüşleri ölçmek, duygulara hitap etmek gibi artıları vardır.