Blog

Instagram Müşteri Hizmetleri İçin Nasıl Kullanılır?

Müşterileriniz Instagram’da mı? Müşteri hizmetleri için Instagram’ı nasıl kullanacağınızı merak mı ediyorsunuz?

Bu yazımız da, Instagram’da müşteri hizmetlerinizi iyileştirmek için beş ipucu keşfedeceksiniz.

# 1: Instagram Biyografinize Müşteri Hizmetleri İletişim Bilgilerini Ekleyin

Tüketiciler, soruları göz ardı edilirse bir işletmeye olan güvenlerini veya ilgilerini kaybedeceklerinden, onlara Instagram’da uygulama içi müşteri hizmeti verdiğinizi söylediğinizden emin olun. Bu bilgiyi Instagram biyografinize ekleyin çünkü ziyaretçilerin profilinizde göreceği ilk şey budur.

İşletmeniz Instagram’da müşteri hizmeti sunmuyorsa, Instagram kullanıcılarına bunu bildirmeniz ve onlara alternatif seçenekler sunmanız önemlidir.

Çoğu müşteri, sorularını sorduğu platformda yanıt almak ister. Ancak, yalnızca birkaç şirket Instagram’da müşteri hizmetleri sağlıyor, bu nedenle insanların onlardan haber alması saatler, günler ve hatta haftalar alabilir. Tüm müşteriler bir yanıt beklemeye istekli değildir ve bu nedenle başka iletişim seçenekleri arayacaktır. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamak ve çok kanallı bir müşteri deneyimi sağlamak için Instagram’da birkaç iletişim seçeneği sunmak iyi bir fikirdir.

Bir Instagram işletme hesabıyla, insanların sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırmak için profilinize Instagram işlem düğmeleri ekleyebilirsiniz . Bu düğmeler biyografi bölümünün hemen altında görünür.

# 2: Instagram Highlight Albümlerinde Özellik SSS Çözümleri

Tüm müşteriler, bir sorunu olduğunda müşteri desteğine ulaşmayacak ve soruna kendileri bir çözüm bulmayı tercih etmeyecektir. Bu nedenle Instagram hesabınızda self servis seçenekleri sunmanız yararlıdır.

Bir seçenek,  SSS’ler için Instagram hikaye özeti oluşturmaktır  24 saatlik kısa bir ömre sahip olan Instagram hikayeleri, akışınızı içerikle tıkamaz ve öne çıkan özellikler özelliği, hikaye içeriğini profilinize kalıcı olarak kaydetmenizi sağlar. Kitlenizin rahatça görüntüleyebileceği tek bir SSS vurgulama albümünde birden fazla hikaye toplayabilirsiniz.

Instagram hikayesinin önemli noktaları, profilinizdeki biyografi bölümünün altında görünür, bu nedenle Instagram ziyaretçileri ve takipçilerinin sorunlarına çözüm aramaları kolaydır.

# 3: Doğrudan Mesajlar için Instagram Hızlı Yanıtlarını Ayarlayın

Tüketiciler, Instagram DM’leri aracılığıyla müşteri hizmetleri sorularına ulaştığında, muhtemelen aynı soruların çoğunu tekrar tekrar yanıtlıyorsunuz. Her müşteriye aynı yanıtı yazmak çok zaman alabilir, bu nedenle en sık sorulan sorularınız için Instagram hızlı yanıtları ayarlamak yararlı olur.

Müşterilerinizin sorunlu noktalarını öğrendikten sonra, hesabınız için hızlı yanıtların bir listesini oluşturun. Ardından bir Instagram DM’de sık sorulan bir soru aldığınızda, o müşteriye yanıt vermek için uygun hızlı yanıtı seçmeniz yeterlidir. Instagram hızlı yanıtlarını nasıl ayarlayacağınızı öğrenmek için bu makaleye göz atın  .

# 4: Marka İfadelerini İzlemek için Instagram Bildirimlerini Etkinleştirin

Instagram’da müşteri geri bildirimlerini paylaşırken, tüm müşteriler deneyimlerini paylaşmak için işletme profilinizi ziyaret etmeyecek ve muhtemelen çoğu sizi takip etmeyecektir. Bu sözler hakkında bildirim almadığınız için bu konuşmaları kaçırabilirsiniz. Bilmediğiniz olumsuz yorumlar almak markanızın itibarını zedeleyebilir ve müşterilerin size güvenme olasılığını azaltabilir.

Instagram’ı sosyal müşteri hizmetleri için kullanıyorsanız, müşterilerinizin takipçilerine ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında ne söylediğini bilmek için marka sözlerini izlemek önemlidir. Yönetmeniz gereken çok sayıda söz varsa, yardım için üçüncü taraf araçlara bakmanız gerekebilir. Piyasada çeşitli  sosyal medya izleme araçları vardır, böylece her işletme bütçesine uygun bir çözüm bulabilir.

Unutmayın, müşteri yanıt süresi önemlidir. Instagram’daki hedef kitleniz sizden zamanında yanıt almazsa, bir sonraki satın alma işlemleri için bir rakibe geçebilirler. Bu nedenle, aldığınız tüm yorumlar, DM’ler ve marka sözleri hakkında bilgilendirilmek için push bildirimleri de ayarlamak isteyeceksiniz.

# 5: Kritik Destek Görüşmelerini Özel Bir Kanala Taşıyın

Memnun olmayan müşteriler bazen deneyimlerini Instagram yorumlarında paylaşırlar. Olumsuz yorumlar diğer memnuniyetsiz müşterilerden hızla destek alabileceğinden, çoğu şirket itibarlarının zarar görmesini önlemek için bu yorumlara derhal yanıt verecektir.

Instagram’da bir müşteri şikayetine cevap verdiğinizde, genellikle bu görüşmeyi çözüm için özel bir kanala götürmek isteyeceksiniz. Müşterilerin sorunlarını çözmeniz için kişisel veriler (e-posta adresleri, sipariş numaraları vb.) Sağlamaları gerektiğinde, verilerini korumak çok önemlidir.

Instagram’da ne kadar çok takipçiniz olursa, müşterilerden o kadar çok Instagram DM alırsınız. Dolayısıyla, büyük bir takipçi kitleniz varsa, Instagram gelen kutunuzu yönetmek hızlı bir şekilde hantal hale gelebilir. Bu durumda, müşteri sorgularını bunun yerine e-posta yoluyla çözmek daha iyi bir seçenek olabilir.

Facebook Reklamınızı Yeni Hedef Kitlelere Nasıl Genişletebilirsiniz?

Facebook reklam hedeflemenizi daha nitelikli kitlelere genişletmek mi istiyorsunuz? Sonuç veren etkili Facebook kitlelerini nasıl oluşturacağınızı merak ediyor musunuz?

Bu makalede, Facebook reklamlarıyla hedefleyebileceğiniz altı tür sıcak izleyici kitlesini ve bunları birçok farklı benzer kitleye nasıl ölçeklendirebileceğinizi öğreneceksiniz. Ayrıca işinize yarayacak soğuk izleyicileri nasıl bulacağınızı da keşfedeceksiniz.

# 1: 6 Sıcak Facebook Reklam Kitlesi Oluşturun

Bahsedeceğimiz ilk kitle kategorisi sıcak izleyicilerdir. Bunlar, Facebook’taki en iyi izleyicilerinizden bazıları olacak çünkü onlar markanıza ve işinize zaten aşina olan insanlar. Sıcak izleyicilerinizin haber akışında görünmeye devam etmek iyi bir şey çünkü sizi ne kadar çok görürlerse, onlarla daha fazla güven ve yakınlık kurarsınız.

Facebook’taki en sıcak izleyicilerinizden bazıları e-posta listeniz , web sitesi trafiğiniz , video görüntülemeleriniz , reklam etkileşimi, Facebook sayfası etkileşimi ve hatta Instagram profil etkileşimi. İşletmeniz yepyeni ise, bu kitleleri zaman içinde geliştireceksiniz. Ancak bu kitlelerde zaten yeterli hacme sahipseniz, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

# 2: Her Sıcak Facebook Kitlesini Ölçeklendirmek için Benzer 4 Kitle Oluşturun

Facebook Reklam Yöneticisi’nde sıcak kitlelerinizi oluşturduktan sonra , bu kitlelerin benzerlerini oluşturmaya başlayabilirsiniz .

Satın alma listenizden bir Facebook özel kitlesi oluşturduğunuzu varsayalım. Facebook’a, işletmenizden satın almış insanlara benzeyen daha fazla insan bulmasını söyleyebilirsiniz. Facebook daha sonra tüm bu insanlar arasında ortak olanı bulacak ve sizden zaten satın almış olanlar gibi görünen ve davranan başkalarını arayacaktır.

Satın alma listeniz, e-posta listeleriniz, web sitesi trafiğiniz, video görüntülemeleriniz, reklam etkileşimi, Facebook sayfası etkileşimi ve Instagram profil etkileşimi için benzer görünümler oluşturmak istiyorsunuz. Facebook potansiyel müşteri formları yapıyorsanız , potansiyel müşteri formlarınız için de benzerlikler oluşturun.

# 3: Facebook Kitlelerini Geliştirmek için İlgi Alanlarını Kullanın

Facebook’ta hedeflenecek üçüncü kitle kategorisi, soğuk izleyicilerinizdir .

Rakiplerin ideal kitlenizin gidebileceği web sitelerini, ilgilenebilecekleri kişileri, hobilerini, markalarını, iş unvanlarını, okudukları dergileri (ticari yayınlar dahil), izleyebilecekleri TV şovlarını, olabilecek podcast’leri düşünün. dinliyor ve kullanabilecekleri profesyonel araç ve gereçler.

Facebook’ta hedeflemek için daha soğuk kitlelerin nasıl bulunacağından bahsetmeden önce, çoğunun işe yaramayacağını anlamak önemlidir. Kitlelerimi düzinelerce başlatmaktan hoşlanırım ve iki veya üçünün iyi sonuçlar vermesi genellikle mutlu olur. Dolayısıyla, sizin için çalışan birkaç kişiyi aradığınız zihniyetine sahipseniz ve işe yaramayanlardan rahatsız olmayacaksınız – reklamlarınızla çok daha başarılı olacaksınız.

Facebook ve Instagram reklamlarında hedeflemek için yeni ilgi alanları geliştirmenin bir başka yolu, müşterilerinizle ve müşterilerinizle konuşmak ve onların incelemelerinde ve referanslarında çevrimiçi olarak ne yazdıklarını görmektir. Bu bilgiler, Facebook ve Instagram’da hedeflemeniz gereken kişiler için başka fikirler geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Instagram Influencer Kampanyalarınızı Reklamlarla Nasıl Güçlendirebilirsiniz?

Instagram’daki influencerlarla çalışıyor mısınız? Hedef kitlesi için görünürlüğünüzü en üst düzeye çıkarmak mı istiyorsunuz?

Bu yazıda, Instagram reklamları için paylaşılan bir özel kitle ile bir etkileyicinin takipçilerini nasıl hedefleyeceğinizi keşfedeceksiniz.

Influencer Kampanyaları için Neden Kendi Instagram Reklamlarınızı Çalıştırmalısınız?

Instagram’da influencerlarla işbirliği yapmak, ürününüze veya hizmetinize yeni potansiyeller getirebilir ve daha büyük bir takipçi kitlesi oluşturmanıza yardımcı olabilir. Influencer kampanyaları için beklentiler genellikle yüksek olsa da, bazen bu işbirlikleri umduğunuz gibi gerçekleşmez.

Influencerın organik erişimine – özellikle tanıtım gönderilerine (özellikle influencerın ücretli ortaklık olarak işaretlediği gönderilere ) bakarsanız, bu gönderilerin genellikle normal gönderilerine göre % 50-% 70 daha düşük erişime sahip olduğunu göreceksiniz. Neden? Çünkü Instagram algoritması ve izleyici davranışı promosyon gönderisinin erişimini azaltabilir.

Ayrıca, reklam yorgunluğu gerçektir. Ortalama bir Instagram kullanıcısının her gün gördüğü çok sayıda reklam, dikkatlerini influencerdan gelen bir promosyon gönderisine çekmeyi zorlaştırıyor.

Bu tuzaklardan kaçınmanın ve ortaklığınızı en üst düzeye çıkarmanın bir yolu, kendi Instagram reklam kampanyanızla influencerın en sadık takipçilerinden (influencerın içeriğiyle aktif olarak etkileşime giren) paylaşılan bir özel kitleyi hedeflemektir.

” Influencerın markamı etiketlediği gönderileri veya hikayeleri neden yükseltmiyorsunuz?” Diye merak edebilirsiniz. İşte bunun o kadar etkili olmamasının birkaç nedeni:

 • Hedef kitleyi sıfırdan oluşturmanız gerekir. Influencerın en meşgul izleyicisi olmayacak.
 • Influencerın, yayını kaldırdığında, artık onu güçlendiremezsiniz.
 • Yalnızca influencerın ürün veya hizmetiniz hakkında göndermeye karar verdiği içeriği kullanabilirsiniz. Düzenlemenin bir yolu yok. Metnini değiştiremez, daha fazla bilgi veya promosyon ekleyemez veya kullandıkları resimleri değiştiremezsiniz. Tatil ve Kara Cuma gibi mevsimlik teklifleri düşünün.

Instagram reklamlarıyla paylaşılan bir özel kitleyi hedefleyerek influencer kampanyalarınızı güçlendirmek için adım adım bir strateji. Bu taktik hem sizin hem de influencerın Facebook Reklam Yöneticisi’ni kullanmasını gerektirir.

# 1: Özel Bir Kitle için Teknik Özellikleri Tanımlayın

Bir influencerla çalışırken, paylaşılan bir kitleye erişmek için ekstra bir ücret ödemeniz gerekebilir. Influencer için daha fazla çalışma gerektirir çünkü izleyiciyi yaratmaları ve sizinle paylaşmaları gerekir. Herhangi bir sürprizden kaçınmak için, ortak kitleyi en başından müzakerenizin bir parçası haline getirin.

# 2: Etkileyen Kişinin Özel Kitlesine Erişim İsteyin

Influencer sizin için alakalı özel kitleler oluşturduktan sonra, onlardan bu kitleleri Reklam Yöneticinizle paylaşmalarını isteyin. Bunu yapmak için 15 haneli hesap kimliğinize ihtiyaçları olacak.

# 3: Influencerdan Yaratıcılık İsteyin

Instagram reklam kampanyanızı kurmadan önce, reklamınızda kullanmak için etkileyiciden fotoğraf veya video almanız gerekir. Influencerdan promosyon hikayelerine / gönderilerine ek olarak bir video veya fotoğraf çekmesini isteyebilir veya hikayeleri / gönderileri için hazırladıkları her şeyi kullanmalarını isteyebilirsiniz. İçeriğini reklamınızda kullanmak için influencerın açık izne sahip olduğunuzdan emin olun.

Sonuç olarak bir influencerın takipçisini paylaşılan bir özel izleyici kitlesiyle hedefleyerek, influencerın Instagram’daki en sadık takipçilerine daha fazla erişebileceksiniz. Bu yaklaşımla, tanıtım gönderinizin başarısı influencera bağlı olmayacak; reklam üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaksınız. Reklamda hangi fotoğrafın veya videonun gösterileceğini, hangi metnin yazılacağını ve ne zaman yayınlanacağını seçebilirsiniz.

YouTube Kanalınızı Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

YouTube’unuzun daha fazla görüntülenmesi, kaçınılmaz olarak daha fazla gelir anlamına gelir. Bu, marka bilinirliği oluşturmak için devam eden çabanızda görüntülemeleri en üst düzeye çıkarmak için kanalınızı optimize etmeniz gerektiği anlamına gelir. Bunu etkili bir şekilde yapmanın yolları şunları içerir :

Etkileyici bir YouTube Kanalı Ana Sayfası Tasarlayın

Ana sayfanız insanların gördüğü ilk şeydir, bu yüzden iyi bir izlenim bırakması gerekir. Kanalınızın ne hakkında olduğunu özetleyen profesyonel bir ana sayfa oluşturmak için zaman ayırın. Bunun anlamı;

 • Etkileyici bir profil resmi seçmek.
 • Temiz ve kolayca tanımlanabilen bir tane istiyorsunuz
 • Kanal resmini yükleyin.
 • Kanal ana sayfanızın en üstünde başlık resmi bulunur. Sanat eserine kanal planınızı ve kişiliklerinizi ekleyin.
 • Bir kanal fragmanı seçin.
 • Birisi kanalınızı ziyaret ettiğinde otomatik olarak oynatılan fragman, kanalınızın asansör konuşmasıdır ve abone kazanmak veya kaybetmek için tek şansınız olabilir. İnsanlara kanalınızın ne hakkında olduğunu anlatan ve fragman içeriğini eğlenceli ve ilginç kılan 1 veya 2 dakikalık bir videoyu hedefleyin.
 • Çalma listeleri oluşturun.
 • Ana sayfada, en iyi çalışmanızın oynatma listelerine yer verebilirsiniz ve her oynatma listesi, en fazla 10 bölümden oluşan farklı bir bölümde görünebilir.
 • Öne çıkan kanalları ekleyin.
 • Öne çıkan kanallar, kanal ana sayfanızın sağ tarafında görünür. Arkadaşlarınızın kanallarını ve / veya beğendiğiniz diğer kanalları dahil ettiğinizde, öne çıkan kanallar listesi insanların kafasında ve kanalınız ile bu öne çıkan kanallar arasındaki algoritmada bir bağlantı oluşturacaktır.
 • Bir hakkında sayfası oluşturun.
 • Hakkında sayfanıza, YouTube kanalı ana sayfanızdaki bir sekmeden erişilebilir. Hakkında sayfanıza kanalınızın kısa, ikna edici bir açıklamasını ekleyin ve ilk birkaç cümleye odaklanın.

Etiketler, Başlıklar ve Açıklamalar için Araştırma Yapın

Değerli anahtar kelimeler ve etiketler, videolarınız, oynatma listeleriniz ve tüm kanalınız için sıralamayı yükseltir, size arama sonuçlarında ekstra görünürlük, daha fazla önerilen görünüm ve zaman içinde daha iyi abone dönüşümü sağlar. Alakalı anahtar kelimeleri araştırın ve bunları video başlıklarınız, açıklamalarınız ve etiketlerinizde kullanmaya başlayın.

Videoları etiketleme şekliniz, YouTube kanalınızın başarısında büyük bir fark yaratabilir. Videoları etiketlediğinizde, etiketleriniz YouTube algoritmasının anahtar kelimelerinizi ve dolayısıyla videolarınızı sıralamasına yardımcı olabilir.

Kanalınıza da Anahtar Kelimeler Ekleyin

Videolara etiket ve anahtar kelime eklemenin yanı sıra, videonuzu YouTube dışında keşfedilebilir kılan belirli kelimeler olan kanal anahtar kelimelerini de unutmayın. Algoritmanın, videolarınızı önermek için hangi diğer kanalları ve videoları kullanacağını belirlemesine yardımcı olurlar.

İzlenme Süresi ve Kitleyi Elde Tutma İçin Kanalınızı ve Videolarınızı Optimize Edin

YouTube, oluşturduğu görünümlerin sayısını sağlamak için kanalınızı değiştirebileceğiniz yollara sahiptir . İzlenme süresi veya kitleyi elde tutma, izleyicilerin videolarınızı izlemek için harcadıkları toplam süredir. Videolarınız izlenme süresini artırırsa, YouTube’un önerilen videolar aracılığıyla kanalınızı tanıtma olasılığı daha yüksektir ve bu da daha fazla görüntülemeyle sonuçlanır.

Kanalınızın izlenme oranını artırmak için yapabileceğiniz dört şey vardır:

 

 • Doğrusal bir görüntüleme deneyimi sağlamak için oynatma listelerini yapılandırın.

YouTube videolarınızdan oynatma listeleri oluşturmak, potansiyel görüntüleyenleri en iyi içeriğinizi daha fazla izledikleri daha uzun bir görüntüleme deneyimine yönlendirmenin bir yoludur.

 • İçeriğinizi doğru şekilde yansıtan başlıklar ve küçük resimler seçin.

Videolarınızın başlıkları ve küçük resimleri, video görünümlerinizi ve sıralamalarınızı etkiler. Görüntüleyenlerin tıklamaları için birincil tetikleyici görevi görür ve bir videonun içeriğiyle ilgili ön bilgi verir. Doğru küçük resim ve başlık kombinasyonunu seçmek, izlenme sürenizi iyileştirmenize yardımcı olabilir.

 • Kanalınızın izlenme süresini uzatmak için YouTube kartlarını kullanın.

Videolarınızda YouTube Kartlarını kullanın. YouTube Kartlarını çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz, ancak izleyicilerin ilgisini canlı tutmak için en iyi taktik, bunları YouTube kanalınızda izleyicilerin ilgisini çekebilecek diğer içeriklere bağlamak için kullanmaktır.

 • YouTube anahtar kelimelerine göre içerik oluşturun.

YouTube anahtar kelimelerini hedeflemek, insanların rakipleriniz yerine videolarınızı izlemelerine yardımcı olabilir. Anahtar kelimeleri belirlemenin bir yolu, YouTube’un öneriler özelliğini kullanmaktır. YouTube arama kutusuna, hedef kitlenizin ilgilendiğini bildiğiniz bir kelimeyi yazın ve YouTube’un önerdiği aramaları not edin.

Genel olarak daha fazla izleyici edinmek, YouTube kanalınızın hedef müşteriniz tarafından fark edilme ve izlenme olasılığını artıracaktır.

Google ile Konuya Olan İlgiyi Ölçün

Bir YouTube videosu oluşturmadan önce ilk adım, kitlenizin ilgisini çekecek bir konu bulmaktır. İnsanlar içeriğiyle ilgilenmiyorsa, videonuzu anahtar kelimeler için ne kadar iyi optimize ettiğiniz önemli değildir. Hangi önerilen konuların YouTube’da yeterince ilgi gördüğünü görmek için Google Trendler’i kullanabilir ve ardından bu trendleri takip etmek için trend olan tam ifadeyi kullanarak videolar üretebilirsiniz.

YouTube’da Reklam Verin

YouTube , diğer kullanıcıların videolarında reklam yayınlamanıza ve başkalarının videolarınızda reklamlarını yayınlamasına izin vermek için ödeme almanıza olanak tanır . Elde edilen gelirin yanı sıra, değişim, marka bilinirliği oluşturmaya yardımcı olur.

YouTube için Analytics İzleyin

Analytics, hangi reklamların işe yarayıp hangilerinin yaramadığını anlamanın anahtarıdır. Google Analytics, reklamlarınızdan gelen dönüşümleri ölçmek için YouTube ile birlikte çalışır. Başka bir deyişle, web sitenize gelmeden önce insanların nereden geldiklerini izlemektedir. Öncelikle YouTube kanalınız için Google Analytics’i kurmanız , oluşturulan kimlik numarasını almanız ve ardından bunu YouTube’un gelişmiş ayarlarına girmeniz gerekir.

E-posta Listenizi Facebook Reklamlarıyla Nasıl Büyütebilirsiniz?

Daha fazla e-posta abonesi mi istiyorsunuz? Listenizi büyütmek için Facebook’a ödeme yapmayı düşündünüz mü?

Bu yazıda, e-posta aboneleri edinme ve elinizde tutma şansınızı nasıl artıracağınızı keşfedeceksiniz.

Facebook Reklamlarını Neden Bir E-posta Teşvik Sırasıyla Birleştirmelisiniz?

Ne tür bir çevrimiçi iş yürütürseniz yönetin, e-posta listeniz satışlarınızı artırmak için sahip olduğunuz en önemli varlıktır.

Yalnızca sosyal medya izleyicilerine güvenmek iyi bir fikir değil çünkü kontrol edemeyeceğiniz bir üçüncü tarafa bağlısınız. İçeriğinizin hedef kitlenizin küçük bir yüzdesine gösterilmesi için sürekli olarak bir algoritma ile mücadele ediyorsunuz. Sayfalarınız saldırıya uğrarsa veya kapatılırsa, kişilerinizi hemen kaybedersiniz.

E-posta listeniz, üçüncü bir tarafa güvenmek zorunda kalmadan tüm hedef kitlenizle iletişim kurabilmeniz için müşteri iletişim bilgilerini toplamanın tek güvenilir yoludur.

 

Facebook reklamları, Facebook ve Instagram kitlelerinizin e-posta adreslerini kazanmanın ve sizi organik pazarlamanızdan tanımayan daha geniş bir kitleden aboneler eklemenin etkili bir yoludur. Yeni aboneleri yakalamak ve elde tutmak için Facebook reklamlarını bir e-posta besleme kampanyasıyla nasıl birleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

# 1: Bir Potansiyel Müşteri veya Teklif Oluşturun

Bu günlerde gelen kutuları kalabalık olduğundan birinden e-posta adresini vermesini istemek bir değer değişimi olarak görülmelidir. Herhangi bir finansal değişim yapılmasa da, teklifi bir ürün veya hizmeti satmaya benzer şekilde satmanız gerekebilir.

Bir e-ticaret işletmesi, genellikle bir e-posta adresi karşılığında bir indirim sunacaktır; Örneğin, ilk siparişinizde% 10 indirim veya ücretsiz gönderim. Bu teklifin müşterilerinizin isteyeceği bir şey olduğundan emin olun. Yine de nakliye için yalnızca birkaç dolar harcıyorlarsa, ücretsiz gönderim, e-posta adresleriyle ayrılmaya teşvik etmeyecektir.

# 2: Web Sitenizi Hazırlayın

Aboneleri organik olarak toplarken, birçok çevrimiçi işletme bir açılır pencere veya başlık kullanır; ancak, Facebook reklamlarını kullanırken, ziyaretçinin alabileceği tek bir seçenek olduğundan emin olmak için tam bir katılım sayfası gereklidir: e-posta listenize abone olun.

Bağımsız bir açılış sayfası, sayfa ziyaretçilerinin pop-up’ı kolayca kapatamamasını ve başka hiçbir dikkat dağıtıcı unsur olmadan uzaklaşmalarının engellenmesini sağlar. Bu, menü çubuğu olmadığı, farklı sayfalara başka bağlantılar olmadığı veya alternatif teklifler olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, onları abone olmaya ikna edecek net bir eylem çağrısı (CTA) içermelidir.

Açılış sayfanız mobil cihazlar için optimize edilmelidir çünkü trafiğinizin çoğu Facebook reklamlarını kullanırken muhtemelen mobil aracılığıyla olacaktır. Ayrıca, kullanıcıların kaydolabilmeleri için sayfanın yüklendiğini görmelerini sağlamak için hızlı bir şekilde yüklenmelidir.

Mevcut web sitenizde bir açılış sayfası oluşturabilir veya bir açılış sayfası oluşturucu kullanabilirsiniz. Bazı e-posta hizmet sağlayıcıları ayrıca entegre açılış sayfası oluşturucular da sunar.

Bir Başarı Sayfası Oluşturun

Birisi kayıt sayfası aracılığıyla listenize abone olduktan sonra, aynı sayfada ya da otomatik olarak ayrı bir sayfaya yönlendirilerek bir başarı mesajı gösterilmelidir.

Listenizi büyütmek için Facebook reklamlarını kullanırken, Facebook pikselinizi kullanarak potansiyel müşteri sayısını daha doğru bir şekilde takip edebilmek için ayrı bir başarı sayfası (teşekkür sayfası olarak da bilinir) kullanmak en iyisidir. Başarı sayfası, kullanıcıya başarılı bir şekilde abone olduğunu göstermelidir. Sonraki adımları açıklamalıdır, böylece kurşun mıknatıslarına nasıl erişebilecekleri, teklifi nasıl talep edecekleri veya diğer ilgili talimatlar gibi ne bekleyeceklerini bilirler.

# 3: Bir E-posta Teşvik Sırası Oluşturun

Aboneler ayrıntılarını verdikten sonra, gelen kutularına kurşun mıknatısını veya teklifinizi almayı bekleyeceklerdir. Çoğu e-posta pazarlama platformu, nereden geldiklerine bağlı olarak yeni bir aboneyi etiketleme yeteneği sağlar. Ardından, etikete göre doğru kurşun mıknatısı veya teklifi otomatik olarak e-posta ile gönderebilirsiniz.

 

İlişkiyi ileriye taşımak için otomatik bir besleme dizisi oluşturmak isteyeceksiniz, böylece lider mıknatıs veya teklif teslim edildikten sonra, abone onları dünyanızda karşılayan daha ayrıntılı bir e-posta alacak.

E-postalarınızın bir çember içinde dönmediğinden emin olun. Bunun yerine, onları müşteri olma yolunda ilerletmeleri gerekiyor.

Bunu akılda tutarak, yeni aboneleri karşılamak ve gelecekteki e-postalarda sizden ne bekleyebileceklerini açıklamak için ilk e-postanızı hazırlamak iyi bir fikirdir. Beslenme sekansınız daha sonra bu aboneleri neyi temsil ettiğinizi ve işinizin diğerlerinden nasıl farklı olduğunu anlamak için bir yolculuğa çıkarmalıdır.

Her e-posta bir sonrakine götürdüğünde, okuyucu onu almayı dört gözle bekleyecek, böylece onlara çok sık e-posta gönderdiğinizden endişelenmenize gerek kalmayacak.

Tıpkı sosyal medya içeriğinizde olduğu gibi, e-posta besleme sekansınız, okuyucuları yanıtlamaya, bir bağlantıyı tıklamaya veya bir arkadaşına iletmeye davet ederek ilk günden itibaren katılımı teşvik etmelidir. Bu etkileşim sadece hedef kitlenizle bir ilişki kurmakla kalmayacak, aynı zamanda e-postalarınızın teslim edilebilirliğini de artıracaktır.

İşinizin ne kadar farklı olduğunu açılış tanıtım sekansınızda paylaşarak, hızlı bir şekilde bir ilişki kurmaya başlayacak ve abonelerin, sosyal medyadaki bir gönderiye cevap verecekleri gibi e-postalarınıza cevap vereceklerini göreceksiniz.

# 4: Bir Facebook Reklam Kampanyası Oluşturun

Artık her şeyi ayarladığınıza göre, insanları kayıt sayfanıza getirmek için Facebook reklam kampanyanızı oluşturmak üzere Reklam Yöneticisi’ne geçme zamanı .

Reklam setiniz tamamlandıktan sonra, reklamlarınızı oluşturmaya geçebilirsiniz. Her zaman en az iki reklamınız olmalı, böylece bütçenizden en iyi sonuçları almak için farklı sürümleri test edebilirsiniz.

Reklamlarınızın hedef mıknatısı hedef kitlenizin sorunlarının cevabı olarak konumlandırdığından emin olun, böylece daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

# 5: Başarınızı İzleyin

Reklamlarınız yayınlanmaya başladıktan ve veri oluşturmaya başladıktan sonra, performanslarını izleyebilir ve gerektiğinde değişiklikler yapabilirsiniz.

Etkinlik Yöneticinizde kayıtlı toplam etkinlik sayısını göreceksiniz. Reklam Yöneticisi’nde, Facebook reklamlarınızın doğrudan bir sonucu olarak kaç olası satışın oluşturulduğunu anlamak için daha ayrıntılı veriler görebilirsiniz.

Sonuç olarak; Facebook reklamları, hedef kitlenize değerli bir şey sunmanız koşuluyla, e-posta listenizi büyütmenin çok etkili bir yolu olabilir. Facebook reklamlarınızın ve açılış sayfanızın, ziyaretçiyi e-posta adreslerini sizin ana mıknatısınız veya teklifinizle değiştirmeye ikna etmek için güçlü bir CTA’ya sahip olduğundan emin olun.

Müşterileri Tutmak İçin Facebook Gruplarını Nasıl Kullanırsınız?

Müşteri elde tutma oranını artırmanın bir yolunu mu arıyorsunuz? Müşterileriniz Facebook kullanıyor mu?

Bu yazıda, müşteri ilişkilerini beslemek için bir Facebook grubunu stratejik olarak nasıl kullanacağınızı keşfedeceksiniz.

Mevcut Müşteriler Neden En Değerli Müşteriler?

İşletmeniz için yeni müşteriler çekmek maliyetli bir egzersiz olabilir, ancak onları dönüştürdüğünüzde inanılmaz derecede değerli hale gelirler. Müşterilerinizle uzun vadeli ilişkiler geliştirip besleyerek, yönlendirmeler ve potansiyel müşteriler için sürekli fırsatlar yaratır, sadakati artırır ve sürekli satışlar yaratırsınız. İşletmeler için Facebook grupları bunu yapmanın harika bir yoludur.

Facebook grupları, diğer kanallar tarafından kolayca kopyalanamayacak şekilde insanları çevrimiçi ortamda bir araya getirmek için tasarlanmıştır. Kendi grubunuzu oluşturmak, size ürünleriniz veya hizmetleriniz etrafında etkileşimli bir sanal topluluk geliştirme ve müşterilerinizle doğrudan iletişim kurma fırsatı verir. Müşterilerinizin yalnızca bir parçası olmak istemediği, aynı zamanda aktif olarak kullanmak isteyeceği bir grup geliştirmede başarılı olursanız, umarız markanızın savunucusu olurlar.

Facebook gruplarını kullanarak müşteri elde tutma oranını artırmanın beş yolu.

# 1: Facebook Grubunuzu Müşterilerin Bulmasını Kolaylaştırın

Facebook grupları, müşteri ilişkilerini beslemek ve insanların daha fazlası için geri gelmesini sağlamak için değerli bir araç olabilir, ancak müşterileriniz gerçekten grubunuza katılana kadar hiçbir değeri taşımazlar.

Müşterilerin grubunuzu bulmasını kolaylaştırmak için, Facebook sayfalarında yapabileceğiniz gibi özel bir URL oluşturabilirsiniz.

Müşteriler, kendilerine iyi davranan şirketlere sadıktır. Onları topluluğunuzun bir parçası olmaya davet etmek ve onlarla doğrudan iletişim kurmak, önemsediğinizi gösterir ve bağlılık ve güven inşa eder.

# 2: Facebook Grup Erişimini Yalnızca Müşterilerle Sınırlandırın

Facebook grubunuzu en başından itibaren başarı için kurmak için ona net bir isim ve açıklama verin. Bu, olası üyelerin grubun ne için olduğunu bilmelerine ve uygun olup olmadığını belirleyebilmelerine yardımcı olacaktır.

Grubunuza erişimi kontrol etmek, üyelerin keyif alacağı ve geri gelmelerini sağlayacak olumlu bir ortam yaratmanıza yardımcı olacaktır. Bu sadece grubunuzu büyütmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda genel olarak markanızla müşteriler için pozitif ilişkileri de artıracaktır.

# 3: Müşteri Yolculuğunu Geliştiren İçerikler Paylaşın

İnsanlar olarak, münhasırlığın cazibesine çekiliyoruz ve bunu Facebook grubunuzda başka yerden erişilemeyen yüksek değerli içeriği düzenli olarak paylaşarak geliştirebilirsiniz. Grup üyeleriniz büyük olasılıkla en sadık müşterileriniz veya hayranlarınızdır ve hem değerli hem de ücretsiz içeriden içerik sağlayarak onların sadakatini ödüllendirirsiniz.

 

Bu tür içeriğe örnek olarak özel konuklarla Facebook Canlı sohbetleri, ücretsiz günlük egzersizler, bonus tarifler, yeni ürünlere veya hizmetlere erken erişim, özel promosyon teklifleri ve hediyeler verilebilir.

Topluluğunuzla paylaştığınız içeriği geliştirmek için aşağıdaki Facebook grup özelliklerinden de yararlanmak isteyebilirsiniz.

# 4: Facebook Grubunuzu Müşteri Hizmetleri Kanalı Olarak Kullanın

Müşterilerinizin yardıma ihtiyacı olduğunda, bir çağrı merkezinde beklemeye alınmak istemezler. İşletmenizle kendileri için özgün ve uygun bir şekilde bağlantı kurmak isterler. Zaten pek çok kişi Facebook kullandığından, bir Facebook grubu işletmeniz için başka bir müşteri hizmeti seçeneği olabilir.

Grubunuzda doğrudan müşterilerle iletişim kurabilir ve onlara web sitesi sohbetleri veya müşteri destek sayfaları gibi müşteri hizmetleri kanallarınıza bağlantılar verebilirsiniz. Kolay erişim için, Hakkında bölümünüze bunlara bağlantılar eklediğinizden emin olun.

Müşterilerin sizinle Facebook grubunuz aracılığıyla iletişim kurmasını istiyorsanız, aktif olarak varlığını sürdürerek ve müşteri gönderilerine ve sorularına anında yanıt vererek onlara bildirin. İster Facebook Messenger yoluyla isterse bir gönderideki yorum olsun, müşterilerin sizinle iletişim kurmasının en iyi yolunu açıkça belirtin.

# 5: Ürün ve Hizmetlerinizi İyileştirmek için Müşteri Geri Bildirimini Aktif Şekilde Teşvik Edin

Facebook grubunuz müşterilerinize doğrudan bir hattır, bu nedenle onları daha iyi tanımanın harika bir yoludur. Müşterilerle sohbet ederek veya onların birbirleriyle olan etkileşimlerini gözlemleyerek, markanızı en iyi tanıyan kişilerden bazı gerçek içgörülerden yararlanabilirsiniz. Etkileşimleri izlemek, müşterileriniz hakkında bilgi edinmek ve geri bildirim istemek için Tartışma akışını takip edin.

Anket aracı, pazar araştırması yapmanıza veya yeni bir ürün veya hizmetle ilgili müşteri geri bildirimlerini ölçmenize de yardımcı olabilir.

Sonuç olarak; bir işletme olarak, Facebook grubunuz size müşterilerinizle daha yakın bir şekilde bağlantı kurma ve etkileşim kurma fırsatı verir. Grubunuzun bir üyesi olarak, müşterileriniz sohbetler başlatabilir veya sohbete katılabilir ve kendi sanal topluluklarıyla sohbet ediyormuş gibi hissedebilir. Önemli Facebook Grupları özelliklerini kullanarak ve sağladıkları değerli içgörülerden yararlanarak, mevcut müşterilerle ilişkilerinizi besleyip güçlendirebilir ve daha fazlası için geri gelmelerini sağlayabilirsiniz.